• خانه
  • موسسه حقوقی
  • دعاوی موات

دعاوی موات

  • 733
  • 2021-08-04 00:36:05

دعاوی موات

همراهان عزیز همانطور که در مقاله دعاوی اراضی ملی اشاره کردیم اراضی موات یکی از اراضی ملی محسوب میشود. دعاوی مربوط به اراضی موات ، در سال های اخیر به علت بالا رفتن ارزش زمین از موضوعات جنجال برانگیز مالکین و ادارات بوده است. در حقوق اسلام به حق مالکیت و آثار آن، توجه خاصی شده است. در این بخش از مقاله تحکیم غیاث قصد داریم شما را در جریان جزئیات بیشتر  دعاوی موات قراردهیم.

 

موارد مشابه که جست و جو میشوند:

معنی موات

تعریف زمین موات

اراضی موات

اعتراض به تشخیص اراضی موات

دعاوی موات

تحجیر

 

مقالات مرتبط:

مقاله دعاوی ملکی

مقاله انواع زمین در قانون

مقاله زمین های بایر

 

عناوین مقاله :

اراضی موات چیست؟

انواع اراضی موات در فقه چیست؟

احیای اراضی موات

تحجیر به چه معناست؟

 

اراضی موات چیست؟

 

اراضی موات در لغت به زمین‌های مرده و بی جان، خشک و بایر و زمین‌های ویرانی که مالک ندارند، گفته می‌شود. در اصطلاح حقوقی بر طبق ماده ۲۷ قانون مدنی: ( اراضی موات، یعنی زمین‌هایی که معطل افتاده و آبادی و کشت و زرع در آن‌ها نباشد). اراضی موات متعلق به حاکم اسلامی است که حکومت می تواند جهت موازنه اقتصادی میان افراد جامعه ، سکونت ، زراعت و یا غیره به اشخاص واگذار نماید.

 

 

انواع زمین موات در فقه چیست؟

 

زمین موات از نظر فقهی به دو دسته اراضی موات اصلی و زمین موات عرضی تقسیم می گردد.

  • زمین موات اصلی

 به زمینی گفته می شود که تاریخچه و سابقه مالکیت و عمران آن معلوم نیست.

  • زمین موات عرضی

 زمینی است که با وجود اینکه قبلاً سابقه عمران و آبادانی داشته است، بعدها خراب شده است.

 

 

زمین موات در ماده۴ قانون زمین شهری


در ماده۴ قانون زمین شهری به اراضي باير شهري، مستقیما اشاره شده که منظور زمين‌هايي است كه سابقه عمران و احيا داشته و به تدريج به حالت موات برگشته اعم از آنكه صاحب مشخصي داشته و يا نداشته باشد.

 

 

تحجیر به چه معناست؟

 

به کار‌های مقدماتی از جمله: سنگ چیدن اطراف زمین یا کندن چاه و نهر به قصد احیا زمین را تحجیر می‌نامند. بنابراین تحجیر کننده مالک زمین نمی‌گردد، اما چون متحمل زحمات و شاید مخارجی هم شده است، لذا قانون به او حق اولویت در احیا می‌دهد و مطابق این حق، می‌تواند از کس دیگری که بخواهد زمینی را که او تحجیر کرده است احیا کند، جلوگیری و خود در احیای آن اقدام نماید. حق اولویت تحجیر کننده در مدت کمی بعد از تحجیر و در صورت عدم اقدام به احیا ساقط می‌شود. در نتیجه باید گفت که تحجیر احیا نیست بلکه مفید اولویت و اختصاص و شروع در احیا محسوب می‌شود.

درقانون مدنی از ماده۱۴۱ تا ١۴۵‏درباره احیای اراضی موات مقرراتی وضع گردیده است که در ادامه برخی از ماده ها اشاره میکنیم.

 

احیای اراضی موات ماده ۱۴۱ قانون مدنی

 

 مراد از احیای زمین آن است که اراضی موات به وسیله عملیات آبادانی قابل استفاده شود . البته آیین نامه اجرایی قانون زمین شهری مصوب ۱۵/ ۴ / ۱۳۶۷ هیأت وزیران در ماده ۱ مقرر نموده: منظور از عمران و احیای قابل قبول مذکور در قانون زمین شهری عمومات مذکور در در باب احیا و عمران اراضی است.

عملیاتی از قبیل: شخم غیر مسبوق به احیا و تحجیر ، ریختن مصالح در زمین ، حفر چاه و نظائر آن عمران و احیا محسوب نمی‌گردد.

 

احیای اراضی موات ماده 142 قانون مدنی

 

در ماده ۱۴۲ بیان داشته که شروع در احیا با اموری از قبیل: سنگ چیدن اطراف زمین یا کندن چاه و ... است و موجب مالکیت نمی‌شود، ولی برای تحجیرکننده ایجاد حق اولویت در احیا می‌نماید.

بنابراین انجام دادن کار‌هایی که مقدمه احیاست تا زمانی که به نتیجه نرسیده و زمین را آباد نساخته است، سبب تملک نمی‌شود وتن‌ها برای کسی که شروع به احیا کرده است، حق اولویت و تقدم ایجاد می‌کند.

 

احیای اراضی موات ماده 145 قانون مدنی

 

به موجب ماده ۱۴۵ قانون مدنی احیاکننده باید قوانین دیگر مربوطه به این موضوع را از هر حیث رعایت نماید. امکان استفاده افراد از مباحات که اراضی موات هم جزو آن‌ها شمرده می‌شود در ماده ۹۲ قانون مدنی مورد تأیید قرار گرفته است. ماده ۹۲ قانون مدنی مقرر داشته: «هر کس می‌تواند با رعایت قوانین و نظامات راجع به هر یک از مباحات از آن‌ها استفاده نماید.» تفاوت مباحات با اموال و مشترکات عمومی در آن است که دولت یا اشخاص حقوقی حقوق عمومی مالک مشترکات عمومی هستند و اشخاص خصوصی نمی‌توانند مالک آن‌ها گردند در حالی که مباحات مالکی ندارند، هرچند که تحت نظارت دولت باشند و دولت می‌تواند طبق مقررات آن‌ها را تملک کندیا به دیگران اجازه دهد که با شرایطی آن‌ها را تملک نمایند.

 

 

و سخن اخر

 

 سپاس از شما که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در مقاله دعاوی موات  به مفاهیم اراضی موات و نحوه احیای اراضی بر طبق مواد قانونی اشاره کردیم. وکیل متخصص امور اراضی با استفاده از تجارب چندین ساله خویش می تواند این مشکلات را پیگیری کند. اگر به دنبال وکیل خوب در این زمینه هستید کافیست با موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث تماس گرفته و در کمترین زمان وکیل مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

شما میتوانید هر گونه نظرات، سوالات و یا تجربیات خود را در مورد موضوع اراضی موات با ما مطرح کنید. اگر شما هم از این مقاله رضایت کافی داشتید لطفا این مطلب را با اطرافیانتان به اشتراک بگذارید و ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 

از دیگر مقالات وبسایت بازدید کنید:

همه چیز درباره زمین بایر و تفاوت آن با سایر زمین ها

دعاوی سرقفلی

دعاوی اراضی ملی

دعاوی اسناد تجاری

 

 

phone 09170536465