• خانه
  • موسسه حقوقی
  • دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

  • 903
  • 2021-08-16 04:41:20

دعاوی ملکی

این روزها مشکلات اقتصادی و مدیریتی، عامل اصلی حساسیت در بخش مسکن و املاک است. از این رو، شناخت و آگاهی نسبت به دعاوی ملکی، نکات حقوقی و قانونی بخش خرید و فروش و معامله املاک و به طور کلی کسب اطلاعات درباره دعاوی ملکی دارای اهمیت ویژه ای می‌باشد. در این قسمت به تهیه مقاله ای آموزشی جهت تعریف دعاوی ملکی، معرفی انواع دعاوی ملکی (دعاوی ملکی کیفری) و طبقه بندی این مبحث خدمت شما عزیزان ارائه می‌نماییم.

 

موارد مشابه:

نمونه رای دعاوی ملکی

تعریف دعاوی ملکی

نمونه دعاوی ملکی

 

عناوین:

مفهوم دعاوی ملکی

دعاوی ملکی حقوقی

دعاوی ملکی کیفری

دعاوی ثبتی ملکی

هزینه دعاوی ملکی

 

 

مفهوم دعاوی ملکی چیست؟

 

منظور از دعاوی ملکی، دعاوی و اموری است که در آن موضوع خواسته یک ملک بوده و یا منشأ اختلافات طرفین ناشی از یک ملک یا مال غیر منقول ، اعم از زمین، آپارتمان، مغازه، عمارت، خانه دربستی، باغ و ... است.

 به عبارت دیگر دعاوی ملکی مجموعه ای از دعاوی ملکی حقوقی و دعاوی ملکی کیفری است که به نوعی به موضوع املاک مربوط می شوند. که در مجموعه دعاوی ملکی موضوعات بسیاری یافت می شود.

 

انواع دعاوی ملکی

 

تقسیم بندی دعاوی ملکی بر اساس شاخص‌های مختلفی که در باب دعوی ملکی مورد نظر، موثر است، انجام می‌شود ولی اساسی ترین تقسیم بندی در این حوزه، به این صورت می­باشد:

  1. دعاوی ملکی حقوقی
  2. دعاوی ملکی کیفری
  3. دعاوی  ثبتی ملکی

 

دعاوی ملکی حقوقی

 

یکی از رایج ترین دعاوی ملکی ، دعاوی ملکی حقوقی می‌باشد. برای تمامی دعاوی حقوقی ملکی، در دادگاه ها قوانینی تعریف شده و قضات با توجه  به قانون و تجزیه و تحلیل خود از پرونده مربوطه، اقدامات لازمه را انجام می­دهند. موارد بسیاری شامل این نوع دعاوی ملکی می­باشند .

کلیت دعاوی حقوقی به دلیل عدم شناخت قوانین و مقررات و یا سهل انگاری اشخاص صورت می‌پذیرد و بحث ارتکاب جرم مطرح می‌باشد.

 

 

نمونه های دعاوی ملکی حقوقی


دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی 

الزام به ایفای تعهد

الزام به اخذ پایان کار

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

خلع ید و تقسیم و افراز املاک مشاع

 

دعاوی ملکی کیفری

 

پرونده‌های کیفری با شکایت افراد شکل می‌گیرد. کلیت دعاوی ملکی کیفری به دلیل سودجویی و کلاه برداری مجرمان می‌باشد و بحث‌هایی مانند عدم شناخت از قانون و مقررات، سهل انگاری و کم توجهی، اشتباهات سهوی و …  مطرح نمی‌باشد. مراجع رسیدگی به دعاوی کیفری بر اساس قانون به جرایم رسیدگی کرده و احکام لازم را صادر می‌نمایند. موسسه حقوقی تحکیم غیاث در این مورد اطلاعات جامعی جمع اوری کرده با مراجعه به مقاله دعاوی ملکی کیفری می­توانید مطالب را مطالعه نمایید.

 

نمونه های دعاوی ملکی کیفری

 فروش مال غیر

کلاهبرداری

جعل سند

تصرف عدوانی و ممانعت از حق

همه این موضوعات در دایره دعاوی ملکی جای می گیرند.

 

دعاوی ثبتی ملکی

 

دعاوی ثبتی ملکی درواقع جزئی از دعاوی ملکی حقوقی هستند. اما به دلیل حجم گسترده شکایات و پرونده ها در این زمینه، این مبحث بصورت جداگانه بررسی می­شود. کلیت دعاوی ثبتی ملکی مربوط به فعالیت‌های حوزه ثبت اسناد و املاک می‌باشد.

 

غالبا دعاوی ثبتی ملکی به علت‌های مختلفی اعم  از سهل انگاری و شتاب زدگی مالک به منظور خرید و فروش ملک می‌باشد، حاصل می‌شود و مشکلات و خسارت‌های زیادی را برای طرفین معامله به وجود می‌آورد. به منطور دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله دعاوی ثبتی مراجعه کنید.

 

هزینه دعاوی ملکی

دعاوی ملکی خصوصیات و ویژگی هایی دارند اعم از اینکه در دادگاه محل وقوع ملک مطرح می شوند . هزینه دادرسی دعاوی ملکی بر اساس قیمت منطقه ای محاسبه می شود نه قیمت معاملی یا واقعی و بسته به نوع دعوی ملکی متفاوت خواهد بود .شما می­توانید با تماس با موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث علاوه بر دریافت مشاوره از هزینه های حقوقی و دادرسی اطلاع پیدا کنید.

 

 

و در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله تعاریف کلی درمورد دعاوی ملکی و انواع آن داشتیم اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید به قسمت مقالات مراجعه کرده و سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. توصیه ما به شما این است که اگر شما هم در دعاوی ملکی نیاز به مشورت دارید، بهتر است از یک وکیل خبره که در زمینه املاک تخصص کافی دارد کمک بخواهید و مشکلات ملکی خود را به او بسپارید.  موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث شیراز با وکلای پایه یک دادگستری در خدمت شماست.

 

شما میتوانید هر گونه نظرات، سوالات و یا تجربیات خود را در مورد موضوع دعاوی ملکی با ما مطرح کنید. اگر شما هم از این مقاله رضایت کافی را داشتید این مطلب را با اطرافیانتان به اشتراک بگذارید. ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیگر مقالات ما:

انواع انتقال مال به غیر و مجازات آن

دعاوی تصرف

دعاوی وقفی

phone 09170536465