• خانه
 • موسسه حقوقی
 • دعاوی ملکی کیفری

دعاوی ملکی کیفری

 • 718
 • 2021-09-04 22:10:58

دعاوی ملکی کیفری

دعای ملکی دعاوی هستند که برای حل اختلاف یا جلوگیری از سو استفاده در حوزه املاک مطرح و پیگیری میگردند. در پرونده های قضایی ،دعاوی ملکی با عنوان های مختلفی وجود دارد، دعاوی ملکی کیفری, دعاوی ملکی حقوقی و... . در این مقاله با عنوان دعاوی ملکی کیفری اشنا می­شوید.

 

موارد مشابه:

انواع دعاوی کیفری

تعربف دعاوی ملکی

نمونه رای دعاوی ملکی

دعاوی ملکی حقوقی

 

دعاوی ملکی کیفری

 

در دعاوی ملکی کیفری که مرتبط با دادخواست کیفر میباشد، مبحث اصلی درخواست  رسیدگی به تخلفات عمدی، ارتکاب جرم و کلاهبرداری ملکی میباشد.

اظهار عدم اطلاع، سهل انگاری،اشتباه یا سوتفاهم در دعاوی ملکی کیفری وارد نبوده و مورد قبول قاضی نمیباشد. پرونده های دعاوی ملکی کیفری با شکایت شاکی خصوصی ویا مدعی العموم از فرد مجرم ایجاد میشوند. ماهیت دعاوی ملکی کیفری به علت سودجویی یا کلاهبرداری مجرم از فرد درخواست کننده میباشد.

 

طرح دعوای کیفری
 

دعوای کیفری برای طرح مستلزم تنظیم شکوائیه است. بنابراین نمی‌توان اموری را که فاقد جنبه‌ کیفری است، از طریق طرح شکایت مورد پیگیری قرار داد.

 

هزینه دعاوی ملکی کیفری

 

اقامه‌ دعوی بدون پرداخت هزینه‌ی دادرسی امکان‌پذیر نیست اما هزینه‌ دادرسی در تمامی دعاوی کیفری یکسان و برابر است. به طرفین دعوای کیفری، «شاکی» و «مُشتکی‌عنه» گفته می‌شود.

 

لیست 10 مورد از مهمترین دعاوی ملکی کیفری

 

 1. دعاوی جعل اسناد ملکی به نیت فریب و کلاهبرداری دیگران
 2. دعاوی ارتکاب جرم کلاهبرداری در خرید و فروش و معاملات املاک و مسکن
 3. دعاوی خیانت در امانت
 4. دعاوی انتقال مال غیر بصورت غیرقانونی به یک یا چندین فرد دیگر
 5. دعاوی انتقال منافع ملک غیر به فرد یا افراد دیگر
 6. دعوی تبانی و فساد در خرید و فروش‌ و معاملات دولتی
 7. دعوی استفاده از سند جعلی در معاملات ملکی
 8. دعوی تغییر کاربری زمین کشاورزی بدون داشتن مجوزرسمی از مراجع مرتبط
 9. دعوی خرید و فروش و معامله معارض
 10.  دعوی خرد کردن املاک و ورود غیرمجاز به ملک دیگران
   

 

مرجع رسیدگی کننده به دعاوی کیفری

 

مرجع صالح برای طرح شکایت دعاوی ملکی کیفری، دادسرای محل وقوع جرم می‌باشد. البته این شکایات ممکن است در نزد ضابطان دادگستری(هم‌چون افسران و درجه‌داران نیروی انتظامی) نیز صورت گیرد. ولی با این حال باید آن‌ها نیز پس از ثبت شکایت در زمینه دعاوی ملکی، آن را به مقامات قضایی ارجاع دهند. پس از انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص پرونده، پرونده دعوی ملکی کیفری با صدور قرار جلب به دادگاه‌های کیفری ارجاع داده می‌شود تا پس از انجام بررسی‌های لازم حکم قانونی صادر شود. در دعاوی کیفری شکوائیه باید در دادسرای تنظیم گردد.

 

حکم دادگاه در رابطه با دعاوی ملکی کیفری

 

طرح دعاوی ملکی کیفری زمانی محمل قانونی دارد که رفتار انجام شده که به تضییع حقوق دیگری انجامیده است، دارای عنوان مجرمانه باشد. به عبارتی قانون‌گذار آن را جرم‌انگاری نموده و برای آن مجازات در نظر گرفته باشد. 

 

و در پایان

 

برای طرح انواع دعوای ملکی (چه دعاوی ملکی کیفری و چه دعاوی ملکی حقوقی) ضروری است که از یک وکیل ملکی با تجربه کمک بگیرید. وکیل شما با بررسی مدارک و اسناد و جمع‌آوری اطلاعات دادخواست یا تنظیم لایحه دفاعیه و با حضور در دادگاه از پرونده شما دفاع می‌کند.

موسسه داوری و حقوقی تحکیم غیاث با وکلای خبره در تمامی موضوعات حقوقی می­توانند راهنمای شما در این مسائل باشد. کافی است با ما تماس بگیرید و از مشاوره های وکلای ما در زمینه کمک بگیرید.

از دیگر مقالات وبسایت بازدید کنید:

انوع زمین در قانون

حکم قتل بیماران روانی چیست؟

همه چیز درباره زمین بایر و تفاوت آن با سایر زمین ها

دعاوی ملکی حقوقی

phone 09170536465