• خانه
  • مقالات
  • هزینه وکیل برای طلاق

هزینه وکیل برای طلاق

  • 425
  • 2022-03-05 08:12:07

هزینه وکیل برای طلاق

طلاق! شاید این آخرین راه برای حل مشکلات یک خانواده باشد، اما بلاشک مهمترین مسئله و تصمیم زوجین خواهد بود. مقوله ی طلاق و مهریه سالهاست کشور مارا به دلایل متعدد بیش از پیش درگیر کرده است، و البته روند بسیار پیچیده ای هم دارد، چرا که قانون همیشه تلاش میکند تا آخرین لحظه از این امر جلوگیری کند. اما بهرحال اگر تصمیم زوجین یا یکی از آنها برای این کار قطعی باشد میتوانند طی مراحلی و تحت شرایطی که در باره همه ی آنها مفصلا صحبت خواهیم کرد این کار را انجام دهند. در ادامه درباره مراحل و شرایط مقوله ی طلاق توضیحاتی ارائه خواهیم داد با ما همراه باشید.

 

انواع طلاق چیست؟

درست مثل ازدواج که بر دو نوع است(صیغه ای، رسمی)، طلاق هم انواعی دارد از جمله: طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن که به ترتیب در باره آنها توضیح خواهیم داد.

۱.طلاق توافقی!

همانطور که از اسمش پیداست طرفین به هر دلیلی برای طلاق تفاهم دارند و مشترکا اقدام  به درخواست طلاق میکنند، اما با توافق بر روی یک سری مسائل از جمله: مهریه، نفقه، اجرت المثل و... که در صورت پذیرش شرایط مشخص شده، زوجین میتوانند اقدام به گرفتن طلاق توافقی کنند.

۲.طلاق از طرف مرد!

این نوع طلاق همانطور که واضح است ازطرف مرد صورت میگیرد، از آنجایی که اکثر مواقع حق طلاق با مرد است، او میتواند با با تعیین تکلیف کردن حقوقی که همسرش بر او دارد، یعنی همان مهریه، نفقه، اجرت المثل و... مبادرت به طلاق زوجه نماید. حتی اگر مرد به همسرش حق طلاق داده باشد هم این امر از خود او ساقط نمیشود و او با مراجعه به دادگاه، و همانطور که گفته شد تعیین تکلیف حقوق مالی همسرش اورا طلاق دهد، همچنین میتواند با رای دادگاه و موافقت همسرش مهریه را به صورت قسطی پرداخت کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله حقوق مرد در طلاق مراجعه کنید.

۳.طلاق از طرف زن!

که سخت ترین نوع طلاق است و از طرف زن صورت میگیرد، اما چرا سخت ترین نوع؟ همانطور که توضیح دادیم اکثر اوقات حق طلاق با مرد است و او با مشخص کردن شرایطی  میتواند زوجه را طلاق دهد، اما برای خانم ها اینطور نیست، از این رو آنها کار سختی پیش رو خواهند داشت که البته استخدام یک وکیل برای طلاق میتواند تا حد زیادی این امر را آسان تر کند.

 

حقوق زن در طلاق!

همانطور که گفتیم در امر طلاق زن حقوقی بر مرد دارد، و مرد با تعیین تکلیف کردن این حقوق میتواند خانم را طلاق دهد، که در ادامه آنها را تشریح خواهیم کرد.

۱.مهریه!

مهریه مالی است که قابلیت تملک دارد و مرد در شروط ضمن عقد تضمین میکند که آنرا به زوجه بپردازد. در زمان اقدام به طلاق از طرف مرد، او موظف است تمام مهریه را پرداخت کند یا در صورت فوت زوجه، وراث(خانواده او) این حق را دارند که مهریه خانم را مطالبه کنند. مهریه بر دو نوع است: عندالمطالبه (که سریعا و تماما با درخواست خانم باید پرداخت شود) و عندالاستطاعه (که در صورت درخواست، با توجه به وضعیت مالی مرد و به صورت اقساطی پرداخت خواهد شد)

۲.نفقه!

نفقه در واقع همه ی نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت خانم را شامل میشود، برای مثال هزینه خوراک، پوشاک، درمان، اثاثیه منزل و... از ملاکهای مهم کارشناس برای تعیین نفقه نیازهای زوجه و شان او(برای مثال ممکن است زوجه عادت به داشتن خادم داشته باشد) می باشد.

۳.اجرت المثل!

مطابق قانون زن و شوهر به محض ازدواج وظایف و تکالیفی در قبال یکدیگر دارند، در امر اجرت المثل میتوان گفت از وظایف زن در زندگی مشترک این دو مورد است: تمکین عام (به معنای حضور در زندگی مشترک و تمکین از مرد است، مثلا زن بدون اجازه شوهر نمیتواند از خانه خارج شود یا به تحصیل بپردازد) و تمکین خاص (یعنی عمل کردن به وظایف زناشویی!)، حال اگر زن در طول زندگی مشترک کاری بجز این موارد کرده باشد پاداشی تحت عنوان اجرت المثل برای او در نظر گرفته میشود. در مقاله اجرت المثل ایام زوجیت مفصلا در این اره صحبت کرده ایم.

 

وکیل کیست و وکیل و موکل به چه معناست؟

با انعقاد قرارداد وكالت، وكيل و موكل در برابر يكديگر ملزم به تعهدات، داراي روابط حقوقي و وظايف و مسؤوليت هاي متقابلي مي شوند.وکیل کسی است که از طرف موکل به عنوان نایب معرفی میشود، به بیان ساده تر وکیل با گرفتن وکالت از موکل خود  متعهد میشود که از طرف او امور و اقداماتی را انجام دهد.

 

مزایای گرفتن وکیل برای طلاق!

مسئله ی طلاق و مهریه گاهی اوقات با توافق طرفین انجام میگیرد و اگر مشکلی پیش نیاید دردسر خاصی نخواهد داشت، اما گاهی اوقات با عدم تفاهم و اختلاف  آنها بسیار پیچیده و دردسر ساز میشود، در هر دو صورت گرفتن یه وکیل مجرب کار عقلانی تری خواهد بود، کسی که با قوانین آشنایی دارد و میتواند بجای موکل خود در دادگاهها حضور یابد، در ادامه بیشتر از مزایای وکیل و موکل صحبت میکنیم.

۱.خیلی وقتها زوج یا زوجه تمایلی به حضور در دادگاه برای امر طلاق و مهریه، جلسات مشاوره و داوری و... را ندارند، که وکیل میتواند این کار را برای آنها انجام دهد و بجای آنها در این اماکن حضور یابد.

۱.وکیل با گرفتن گواهی عدم امکان سازش میتواند روند اتمام پرونده طلاق را تسریع کند.

۲.با استفاده از دانش و تجربه خود بهترین رای را در سریعترین زمان از دادگاه دریافت کند.

و...

 

کلام آخر

با مبحث طلاق و انواع آن آشنا شدیم، و دریافتیم که مرد بر زن و زن بر مرد در طول زندگی زناشویی و در زمان طلاق چه حقوقی بر هم دارند، مطمئنا به لزوم مشورت و استخدام یک وکیل مجرب خصوصا در بحث طلاق و مهریه پی بردید. شما میتوانید با مراجعه به سایت موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث شیراز و مطالعه مقالات این مرکز سطح دانش و اطلاعات خود در زمینه انواع قوانین، قراردادها، دعاوی و... را افزایش داده و با  متخصصین مجرب این حوزه گفت و گو کنید مشورت بگیرید و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید.

 

phone 09170536465