• خانه
  • موسسه حقوقی
  • تعدیل مهریه و طلاق توافقی

تعدیل مهریه و طلاق توافقی

  • 686
  • 2022-03-06 09:04:32

تعدیل مهریه

امروزه متاسفانه مقوله ی طلاق در کشور ما به یکی از معضلات اساسی و مباحث پر حاشیه تبدیل شده است. همانطور که در مقاله ی هزینه وکیل برای طلاق توضیح دادیم و از انواع طلاق و مهریه، مزایای استخدام وکیل برای طلاق توافقی و غیر توافقی، حقوق مرد و زن در طلاق و... گفیتم، قصد داریم در ادامه درباره مبحث مهمی در امر طلاق،  به نام تعدیل در طلاق و مهریه صحبت کنیم. پس با ما باشید تا با ابعاد مختلف این قانون آشنا تر شویم.

 

تعدیل چیست؟

تعدیل در لغت به معنای برقراری عدالت یا به تعادل رساندن است. بر فرض اینکه فردی در حین امضای یک قرار داد، با صحت و سلامت کامل روانی و عقلی متعهد به امر یا اموری میشود، همانطور که میدانید هرقراردادی با تمام شرط و شروط و تعهدات تعیین شده لازم الاجرا و معتبر است، حتی دادگاه نیز نمیتواند حکمی صادر کند که متضاد با مفاد قرار داد باشد، اما گاهی نیز در موارد معدود پیش می آید که قراردادی احتیاج به تصحیح یا تغییر داشته باشد، در این شرایط قاضی با استناد به قانون تعدیل این تغییرات را در قرارداد ایجاد میکند.

 

تعدیل مهریه چیست؟

قانون تعدیل در امر طلاق و مهریه، به معنای ایجاد عدالت در پرداخت مهریه است و دو وجه دارد.

۱.محاسبه ارزش مهریه متناسب با تورم و تغییر شاخص قیمت ها از زمان اجرای عقد که توسط بانک مرکزی ایران تعیین میشود، به زبان ساده تر پرداخت مهریه به نرخ روز توسط مرد به زن که در راستای حقوق زنان به تصویب رسیده است.

۲.بنا به قانون تعدیلِ مهریه در شرایطی که پرداخت مهریه از طرف مرد پذیرفته شده باشد، او موظف است که مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، و مابقی مبلغ مهریه را به صورت اقساط تا زمان تصفیه کل مبلغِ مهریه به زن پرداخت نماید.

 

شرایط تعدیل مهریه چیست؟

در ابتدا باید با مفهومی به نام اعسار آشنا شویم، اعسار در لغت به معنای سختی و نداشتن است، معسر به شخصی اطلاق میشود که توانایی یا استطاعت پرداخت دِین خود را ندارد، برای مثال شخصی ممکن است توانایی گرفتن وکیل، پرداخت هزینه های دادرسی و... را نداشته باشد، چنین شخصی میتواند از مزایای اعسار استفاده کند، در امر طلاق و مهریه نیز این مزیت قابل استفاده است و برای استفاده از قانون تعدیل شرایط زیر لازم است:

۱.مرد تقاضای اعسار داده باشد.

۲. مرد بتواند ادعای خود را اثبات کند.

۳.تقاضای اعسار توسط دادگاه پذیرفته شود و زوج مهریه را به صورت اقساطی در موعد مقرر به زوجه بپردازد.

 

چه کسی میتواند اقدام به درخواست تعدیل کند؟

همانطور که میدانید به محض جاری شدن عقد، زن مالک مهریه میشود و پرداخت مهریه به زن بر ذمه ی مرد است. اما هم مرد و هم زن میتوانند درخواست تعدیل مهریه کنند و البته داشتن یک وکیل برای طلاق توافقی کار را آسان تر میکند، چرا که او میتواند همه کارها را به نیابت از موکل خود انجام دهد و در این مورد خاص نیز میتواند از طرف موکل خود از دادگاه تقاضای تعدیل ، اعسار و... کند و با تکیه بر دانش حقوقی خود روند امور را تسریع بخشد.

 

درخواست تعدیل از طرف مرد!

همانطور که گفتیم بعد از اقدام زن یا وکیل قانونی او، برای امر طلاق و مهریه، مرد در صورتیکه توانایی پرداخت مهریه به صورت عندالمطالبه و آنی را نداشته باشد میتواند از دادگاه درخواست تعدیل مهریه کند، و دادگاه موظف است برای جلوگیری از روانه شدن افراد بدهکار مهریه به زندان و با توجه به وضعیت مالی مرد این درخواست را مورد بررسی قرار دهد.

 

درخواست تعدیل از طرف زن!

ممکن است این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که چرا زن باید اقدام به درخواست تعدیل کند؟ مرد با توجه به قانون اعساردر طلاق و مهریه و تعدیل، توسط دادگاه و با توجه به وضعیت مالی او، ملزم به پرداخت مهریه در قالب مبلغ معینی به صورت اقساط میشود، حال اگر در طول زمان پرداخت این اقساط، مال و ثروت یا ارثی به مرد برسد که استطاعت مالی او را افزایش دهد، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و درخواست تعدیل و با توجه به وضعیت جدید مالی مرد، اقدام به افزایش مبلغ اقساط یا دریافت کل مبلغ مهریه نماید. البته مرد نیز میتواند در صورت کاهش توان مالی تقاضای تعدیل مجدد دهد.

 

محاسبه و پرداخت اقساط مهریه در تعدیل چگونه است؟

مبلغ پیش پرداخت، اقساط مهریه و تعداد آن به تشخیص قاضی صورت میگیرد، البته عموما و روال غالب آن به این صورت است که مرد باید 10٪ از کل مبلغ مهریه را به عنوان پیش پرداخت و مابقی را با تخصیص یک چهارم درآمد ماهیانه خود، به صورت اقساط به زن پرداخت نماید، اما با این حال گاهی هم پیش می آید بنا به نظر قاضی که مبلغ پیش پرداخت و مبلغ اقساط کم یا زیاد شود.

 

فرازی در باره موسسات داوری!

حکمیت و داوری در طول تاریخ بشر سابقه ای بسیار طولانی دارد، از همین بستر بود که  دستگاه قضا و دادگستری سر برآورد و دادگاه ها بوجود آمدند، امروزه در جهت بستر سازی برای کاهش دعاوی در دادگستری ها تمایل برای ایجاد موسسات داوری افزایش یافته است، حکمیت و داوری یک خصیصه ی موجود در نهاد انسان است، اما برای جلوگیری از ورود افراد غیر متخصص و افراد سودجو به این حوزه، موسسه ی داوری باید توسط افرادی تاسیس شود که متخصص ، کاردان و دارای صلاحیت رسمی باشند.

 

داور کیست؟

داوری عبارت است از رفع اختلاف بین طرفین با واگذاری آن به شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی(به این معنی که داور گاهی میتواند یک شخص باشد و گاهی یک موسسه یا شرکت) که طرفین دعوا، متفقأ او را انتخاب کرده باشند، انتخاب داور در زمان انعقاد قرارداد، اجرای مفاد موجود در قرارداد و حتی در زمان طرح دعوی در دادگاه امکان پذیر است.

 

چرا موسسه داوری؟

طرفین دعوا این حق را دارند تا بجای مراجعه به دادگاه و صرف وقت و هزینه فراوان و برای جلوگیری از تشریفات ، مدت رسیدگی و... دعوای خود را به نزد  یک داور عادل ،با تجربه و متخصص ببرند، رای داور همان اعتبار حکم قاضی را دارد و طرفین در انتخاب داور مختارند.

 

موسسه ی داوری در شیراز!

موسسه ی داوری حقوقی تحکیم غیاث شیراز مفتخر است با دانش و تجربه متخصصان مجرب این مجموعه افتخار دادن مشاوره، راهنمایی و خدمات در زمینه انواع قرار دادها، دعاوی، قوانین و... به شما مردم عزیز را داشته باشد، با مراجعه به سایت موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث شیراز و مطالعه مقالات این مرکز سطح دانش و اطلاعات خود را افزایش داده و با مشاورین ما گفت و گو کنید.

 

سخن پایانی

تا اینجا از مفاهیم مهمی از جمله اعسار و تعدیل، و شرایط آنها صحبت و انواع آنها را بررسی کردیم، سطح اطلاعاتی خود در رابطه با مبحث طلاق و مهریه، لزوم استخدام وکیل برای طلاق توافقی و غیر توافقی را بالا برده و با مفهوم داور و موسسات داوری آشنا شدیم و به معرفی موسسه داوری در شیراز پرداختیم، حال میتوانید با متخصصان مجرب این مجموعه سوالات خود را مطرح کنید.

phone 09170536465