• خانه
 • موسسه حقوقی
 • اعتراضات ثبتی

اعتراضات ثبتی

 • 815
 • 2021-08-20 23:56:39

اعتراضات ثبتی

همراهان عزیز مقاله اعتراضات ثبتی پیوست مقاله دعاوی ثبتی میباشد . در صورت تمایل به مطالعه مقاله دعاوی ثبتی میتوانید آن را در قسمت مقالات موسسه حقوقی تحکیم غیاث مطالعه کنید است. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این نوشتار مطالب مرتبط با موضوعات اعتراضات ثبتی، انواع اعتراضات ثبتی و دعاوی ثبتی ملکی را به شما عزیزان ارائه میدهیم. 

 

موارد مشابه

اعتراضات ثبتی چیست

انواع اعتراضات ثبتی

تحقیق در مورد اعتراضات ثبتی

دعاوی ثبتی 

 

بررسی اعتراضات ثبتی

 

 با توجه به گسترش روز افزون معاملات املاک و ثبت اسناد در حوزه های مختلف، مراجعه به دادگاه ها و اعتراض به ثبت اسناد (دعاوی ثبتی) نیز گسترده­ تر شده است. بنابراین لازم است درباره دعاوی ثبتی، انواع اعتراضات ثبتی، چگونگی دریافت حق قانونی خود از ملک مورد نظر و نحوه اعتراض به ثبت ملک اگاهی کامل داشته باشید در این مقاله تیم تحکیم غیاث تلاش کرده است تا شما  را مباحث حقوقی اعتراضات ثبتی اشنا کند. 

 

مفهوم اعتراضات ثبتی 

 

اعتراضات ثبتی، در خلال عملیات ثبتی حاصل می شوند. وقوع اعتراضات ثبتی یا دعاوی ثبتی سبب ایجاد مانع در عملیات ثبت و صدور سند مالکیت خواهد شد و لازم است که تا تعیین تکلیف نهایی این اعتراضات، عملیات ثبتی و صدور سند مالکیت متوقف شود.

 

 

انواع اعتراضات ثبتی 

 

 1. اعتراض به ثبت ملک
   
 2. اعتراض به حدود ملک
   
 3. اعتراض به حقوق ارتفاقی ملک

 

اعتراض به ثبت ملک

 

اگر فردی نسبت به ملکی که تقاضای ثبت آن انجام شده است، برای خود حقی قائل باشد مجاز است که نسبت به آن  اعتراض کند. این نوع اعتراضات ثبتی، اعتراض به ثبت ملک می باشد.

 

مهلت اعتراض به ثبت ملک

 

مهلت اعتراض به ثبت ملک سه ماه پس از تاریخ نشر اولین اعلان نوبتی می باشد. در نظر داشته باشید گاهی ممکن است در انتشار آگهی نوبتی اشتباهاتی صورت گرفته باشد که مجددا به دستور هیات نظارت، تجدید می گردد و در این صورت مدت اعتراض بر ثبت به مدت 30 روز پس از انتشار آگهی مجدد، تمدید می­شود

 

رسیدگی به اعتراضات ثبت ملک

 

در صورتی که اعتراض در مدت قانونی مطرح شود، پس از اینکه اعتراض دریافت شد، اداره ثبت مکلف است که دادخواست را برای بررسی به دادگاه عمومی ارسال کند. اما در صورتی که اعتراض مذکور در خارج از موعد قانونی باشد، اداره ثبت باید دادخواست اعتراض را درج کند و از دادگاه عمومی تقاضا کند که طی یک جلسه اداری به موضوع رسیدگی شود.

 

اعتراض به تحدید حدود املاک

 

افراد مجاز به اعتراض به تحدید حدود املاک عبارتند از:

 

مجاورین :

 مجاورین ملکی که ثبت شده است ممکن است نسبت به حدود ملک ثبتی اعتراض داشته باشند و برای خود حقی قائل باشند در این صورت می توانند اعتراضات ثبتی خودشان را به اداره ثبت ببرند.

 

متقاضی ثبت

 چنانچه به هنگام تحدید ثبت، متقاضی و یا نماینده او حضور نداشته باشند و ملک مورد نظر از طرف مجاورین تحدید شده باشد، متقاضی ثبت، مجاز به اعتراض می باشد.

 

مهلت اعتراض ثبت به تحدید حدود

 

مهلت اعتراض بر حدود چه از طرف مجاورین و چه ازطرف متقاضی ثبت، طبق ماده20 قانون ثبت 30 روز از تاریخ تنظیم صورت مجلس تحدید حدود است.

 

 

اعتراضات ثبتی به حقوق ارتفاقی

 

حق ارتفاق :  یعنی زمانی که کسی صاحب یک ملک است و به تبع این مالکیت می تواند از ملک دیگر استفاده کند.

 

اعتراضات ثبتی در زمینه حقوق ارتفاقی عبارتند از:
 

ـ کسانی که مدعی حق ارتفاقی در ملک مورد تقاضای ثبت میباشند.
 

ـ کسانی که به حق ارتفاقی که متقاضی ثبت در ملک آنان برای خود قائل شده اعتراض دارند.
 

ـ تقاضا کننده ثبتی که در موقع تنظیم صورت مجلس تحدید حدود خود یا نماینده اش حضور نداشته و ملک بر بر اساس اظهارات مجاورین تحدیدشده است.
 

این افراد،در صورتیکه مدعی حق ارتفاقی در املاک دیگر یا منکر حق ارتفاقی که مجاور در ملک آنها، برای خود قائل شده است باشند میتوانند، به حقوق ارتفاقی اعتراض نمایند.
 

 

مهلت اعتراض به حقوق ارتفاقی
 

مهلت اعتراض به حقوق ارتفاقی، مانند مهلت اعتراض به تحدید حدود املاک طبق ماده20 قانون ثبت 30 روز از تاریخ تنظیم صورت مجلس تحدید حدود می­باشد.

 

 دعاوی ثبتی ملکی
 

ماهیت و کلیت دعاوی ثبتی ملکی مربوط به فعالیت‌های حوزه ثبت اسناد و املاک می‌باشد. پرونده‌های زیادی در خصوص دعاوی ثبتی ملکی در دادگاه ها مطرح می‌باشد که اگر بخواهیم به تعدادی از آنها اشاره داشته باشیم، موارد ذیل را می‌توانیم عنوان نماییم :
 

 1. ابطال شدن سند رسمی ‌به دلایل گوناگون
   
 2. دعاوی ثبتی در خصوص ابطال اجرائیه‌‌ی ثبتی برای املاک مربوطه
   
 3. در خصوص باطل شدن سند مالکیت معارض
   
 4. در خصوص ابطال ساز و کار و مراحل ثبتی کمسیون‌های گوناگون ثبتی
   
 5. باطل شدن نظریه ای که هیات حل اختلاف اداره ثبت و اسناد کشور ارائه کرده است.
   
 6. افراز ملک
   
 7. اجرای ثبت
   
 8. توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف کار و بسیاری موارد دیگر.

 

 

نحوه اعتراض به ثبت ملک

 

اعتراض به ثبت ملک ممکن است به دو صورت مطرح شود :

 

 1. به صورت تقدیم دادخواست:
   

 برابر ماده 16 قانون ثبت اسناد و املاک و آیین نامه آن ،  اعتراض باید به صورت دادخواست باشد و هزینه دادرسی نیز  پرداخت گردد ؛ اما برای اینکه حق معترض به دلیل کوتاه بودن مدت اعتراض ضایع نشود ، اعتراض ثبتی کتبی به هر نحو که باشد ، حتی اگر روی برگه های دادخواست نباشد ، باید از طرف اداره ثبت، قبول و به مرجع صلاحیتدار ارسال شود.
 

 1. به صورت تقدیم گواهی نامه جریان دعوا:
   

 بر اساس ماده 17 قانون ثبت در مواردی که بین متقاضی ثبت و کسی که قصد اعتراض به آن را دارد ، قبل از انتشار اولین آگهی نوبتی ، دعوایی در خصوص همان ملک در جریان باشد ، نیازی به تقدیم دادخواست اعتراض نیست.  در این موارد ،  معترض به ثبت ملک باید  ظرف مدت قانونی گواهی دادگاه مبنی بر جریان پرونده را به اداره ثبت محل تسلیم نماید. این گواهی به منزله اعتراض بوده و نیازی به پرداخت هزینه دادرسی مجدد و سایر تشریفات مربوط به اقامه دعوا نمی باشد.

 

و در پایان
 

امیدواریم از مقاله اعتراضات ثبتی مطالب مفید و اطلاعات کافی را درمورد مفهوم اعتراضات ثبتی و انواع آن همچنین نحوه اعتراضات ثبت ملک، تحدید حدود ملک و حقوق ارتفاقی دریافت کرده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از تجارب وکلا می­توانید با موسسه حقوقی تحکیم غیاث تماس گرفته و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

 

برای حمایت از تیم تحکیم غیاث مطالب می­توانید مقاله را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و با دنبال کردن ما در فضای مجازی، اطلاعات بروز حقوقی را دریافت نمایید.

دیگر مقالات این وبسایت:

دعاوی اراضی ملی

دعاوی سرقفلی

دعاوی وقفی

دعاوی تصرف

 

phone 09170536465