• خانه
  • مقالات
  • طلاق توافقی بدون وکیل

طلاق توافقی بدون وکیل

  • 545
  • 2022-03-16 06:40:42

طلاق توافقی بدون وکیل

طلاق! از بین تمام راه های حل موجود برای حل مشکلات بین زوجین طلاق میتواند آخرین گزینه باشد، و البته بلاشک مهمترین مسئله و تصمیم آنها در زندگی. مسئله طلاق و مهریه مدتهاست کشور مارا به دلایل مختلف دچار معضل کرده است، و البته راه دشوار و پیچیده ای خواهد بود چه از لحاظ احساسی و عاطفی، و چه به لحاظ قانونی، برای اینکه که قانون و شرع اسلامی همیشه تلاش کرده است که تا لحظه آخر از این اتفاق جلوگیری کند.

 

اما  گاهی “چه غم شیرینیست جدایی! ”شکسپیر

خب در هر حال اگر تصمیم طرفین یا حتی فقط  یکی از آنها برای این امر قطعی باشد میباست در مراحلی و تحت یک سری شرایط که در این مقاله مفصلا درباره آنها صحبت می کنیم این کار را انجام دهند.در ادامه درباره شرایط مقوله ی طلاق مختصرا توضیحاتی ارائه خواهیم داد، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

طلاق و انواع آن!

همانطور که میدانید ازدواج بر دو نوع است و به دو صورت عقد جاری میگردد (صیغه ای، رسمی)، درست مثل ازدواج طلاق هم بر چند نوع است، از جمله: طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن که یکی یکی آنها را مورد بررسی قرار داده و شرایطشان را بررسی میکنیم.

۱.طلاق بصورت توافقی!

همانطور که پیداست و میتوانید حدس بزنید، طرفین اگر به هر دلیلی برای طلاق تفاهم داشته باشند  و مشترکا متفقا  درخواست طلاق کنند در این دسته قرار خواهند گرفت، اما پیش از هرچیز آنها باید بر سر یکسری مسائل توافق کنند، از جمله: مهریه، نفقه، اجرت المثل و... و پس از آن با مشخص شدن و پرداخت حق و حقوق زن توسط مرد، میتوانند اقدام به گرفتن طلاق توافقی کنند، در این شرایط  نیازبه وکیل برای طلاق توافقی کمتر احساس میشود، ولی درکل همیشه وجود یک فرد مجرب و کاردان که با قوانین آشناست یک مزیت است!

۲.طلاق از طرف مرد!

همینطور که واضح این نوع طلاق است ازطرف مرد درخواست میشود، و از آنجایی که همیشه مرد دارای حق طلاق است (حتی اگر به زن حق طلاق داده باشد این حق از مرد سلب نخواهد شد)، همانطور که گفته شد او با پرداخت حق و حقوق زن، یعنی همان مهریه، نفقه، اجرت المثل و... میتواند به طلاق زن اقدام نماید، همچنین مرد میتواند در صورت یک سری شرایط خاص که در مقاله تعدیل مهریه در طلاق توافقی توضیح داده ایم، و با موافقت دادگاه، مهریه را به صورت اقساط به زن پرداخت کند.

۳.طلاق از طرف زن!

این نوع طلاق را میشود سخت ترین نوع طلاق دانست، و از طرف زن درخواست میشود، اما چرا سخت ترین؟ همانطور که گفتیم حق طلاق همیشه با مرد است و او این حق را دارد که با پرداخت مهریه، هر زمانی که بخواهد زن را طلاق دهد، اما برای خانم ها اینطور نیست، از این رو آنها کار سخت خواهد شد، که البته استخدام یک وکیل برای طلاق توافقی میتواند تا حد زیادی به آسانتر شدن شرایط کمک کند.

 

مزیتهای گرفتن وکیل برای طلاق توافقی!

مهریه و طلاق بعضی اوقات با توافق زوجین انجام میگیرد و اگر مشکلی به وجود نیاید زود تر انجام می پذیرد، وگاهی اوقات به علت عدم تفاهم، و اختلافات زوجین  بسیار پیچیده و دردسر ساز میشود، که به هر حال در هر دو صورت استخدام یه وکیل مجرب و با تجربه، کار عقلانی تری خواهد بود، کسی که با قوانین آشنایی دارد، راحت تر و سریعتر میتواند کارها را انجام دهد، و همچنین یک وکیل بجای موکل خود میتواند  در دادگاهها حضور یابد، و حالا در ادامه بیشتر از مزایای وکیل و مقوله وکیل و موکل صحبت میکنیم.

 

۱. خیلی از اوقات طرفین برای طلاق تمایلی به حضور در دادگاه ها، جلسات مشاوره و داوری و...  ندارند، و یک وکیل میتواند این کار را برای آنها انجام دهد و بجای آنها در این اماکن حضور یابد.

۲. وکیل با با ترفندهایی میتواند روند اتمام پرونده طلاق را تسریع کند  گواهی عدم امکان سازش را هرچه سریع تر از دادگاه دریافت نماید.

۳. وکیل میتواند با استفاده از دانش و تجربه خود در سریعترین زمان، بهترین نتیجه را از دادگاه دریافت کند، و...

 

طلاق توافقی بدون وکیل!

طلاق توافقی بدون وکیل و با وکیل امکانپذیر است، این به خود زوجین بستگی دارد که وکیل میخواهند یا نه، طلاق توافقی از آن دسته دعاویست که وکیل و موکل هر دو میتوانند با حضور در دادگاه درخواست کنند، و درواقع برای گرفتن اجازه ای از طرف دادگاه به دفتر ثبت اسناد است که بتواند طلاق را جاری سازد. در کل این روند در صورت عدم وجود وکیل متفاوت تر و پیچیده تر خواهد بود.

 

وکیل چه کسیست و وکیل و موکل به چه معناست؟

با انعقاد یک قرارداد وكالت، وكيل و موكل بر یک دیگر، داراي روابط حقوقي، وظايف و مسؤوليت هاي متقابل خواهند شد،  وکیل و موکل ملزم به دادن یکسری تعهدات و انجام آنها مي شوند. وکیل شخصی است که از جانب شخص دیگری به عنوان نایب معرفی میشود، به تعریف دیگر، وکیل با گرفتن وکالت از موکل خود، موظف می شود که از جانب او امور و اقداماتی را انجام دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله  به مقوله ی طلاق و انواع آن پرداختیم، گرچه طلاق امروز به شکل یک معضل در جامعه ی ما نمود پیدا کرده است اما اگر بخواهیم واقع بینانه به این قضیه نگاه کیم، طلاق به عنوان یک امر الزامی برای زوج هاییست که دیگر رابطه خود را پایان یافته تلقی میکنند و تنها راه پیش روی خود را در طلاق میبینند، به قول معروف((یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایان است))، با این حال آرزوی قلبی همه ی ما این است که هرگز هیچ زوجی به چنین مرحله ای در زندگی کشیده نشوند.

 

یک پیشنهاد قابل توجه!

در پایان به شما خوانندگان عزیز این مقاله پیشنهاد میکنیم با مراجعه به سایت موسسه داوری حقوقی تحکیم غیاث شیراز بر دامنه ی اطلاعات و دانش خود در زمینه قوانین، دعاوی، قراردادها و... بیافزایید، در قالب یک رابطه وکیل و موکل غیر رسمی با متخصصین با تجربه و مجرب این موسسه تعامل و گفت و گو کنید، و در نهایت از قابلیت های بیشمار این مجموعه استفاده ببرید.

phone 09170536465