• خانه
 • موسسه حقوقی
 • روش های مطالبه مهریه

روش های مطالبه مهریه

 • 543
 • 2022-02-07 05:10:33

روش های مطالبه مهریه

در بخشنامه و دستورالعمل های جدید، قوانین مرتبط با مراحل طلاق و مهریه دچار دگرگونی شده است. این مراحل به صورتی است که خواهان مهریه، ابتدا باید به اداره اجرای ثبت رجوع کرده و درصورتی‌که نتیجه‌ای حاصل نشد، دادخواست طلب مهریه را به دادگاه خانواده تحویل دهد. بامطالعه‌ی این مقاله موسسه حقوقی و داوری تحکیم غیاث اطلاعاتی را به زبان روان ‌خواهید آموخت و با علم به حقوق خود می‌توانید وکیل بهتری را برای امور خود انتخاب کنید.

 

 

 مهریه چیست؟

 

مهریه در حقیقت مالی است که زن و مرد پیش از ازدواج بر سر میزان آن توافق می‌کنند و زن می‌تواند بلافاصله پس از نکاح آن را طلب کند. مهریه بر دو نوع می‌باشد:

 

مهریه عندالمطالبه: به‌محض پذیرفتن عقدنامه و امضا کردن آن، زن می‌تواند مهریه خود را طلب کند.

مهریه عندالاستطاعه: مرد زمانی می تواند مهریه را پرداخت کند که توان مالی لازم را داشته باشد نه اینکه هر زمان که زن اراده کند بتواند آن را به اجرا بگذارد.

تلفیق مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه: بخشی از مهریه به‌محض تقاضا داده می‌شود و مابقی در زمان تمول.

 

 

قانون جدید مطالبه مهریه

 

درگذشته مطابق قوانین طلاق و مهریه به این صورت بود که اگر میزان طلب مهریه بیشتر از 110 سکه یا معادل آن بود، مرد تا زمان اعلام نظر قطعی دادگاه حبس می‌شد و تازه بعد از صدور رأی می‌توانست اقدام به اعسار (ناتوانی در پرداخت) کند. اما در حال حاضر طبق قوانین جدید، مرد می تواند تقاضای اعسار را هم‌زمان با پرونده مهریه اعلام کند و بدون حبس درخواست او مورد بررسی قرار می‌گیرد.همچنین بر اساس ماده 22 قانون پشتیبانی خانواده: مرد فقط موظف به پرداخت 110 سکه می‌باشد و میزان مازاد آن، مشروط بر توانایی مالی او است و ضمانت اجرای کیفری ندارد.

 

 

نحوه‌ی مطالبه مهریه

 

از طریق دادگاه: زن می‌تواند درخواست طلب مهریه خود را به دادگاه داده و منتظر صدور حکم بماند. همچنین قبل از ارائه‌ی دادخواست اصلی به دادگاه می‌تواند دادخواست قرار تأمین را ارائه دهد تا اموال مرد بدون آگاهی او توقیف گردد. توضیحات بیشتر را در مقاله توقیف اموال  در طلاق و مهریه میتوانید مطالعه کنید.

از طریق اداره ثبت: در این روش زن با مراجعه به دفاتر ثبت مهریه‌اش را اجرا می‌گذارد که این روش برای افرادی که کمی عجله دارند مناسب‌تر است زیرا می توان همسر خود را به‌سرعت ممنوع‌الخروج کرده و اموال او را توقیف کند.

نکته: از مرداد سال 98 مراکز خدمات قضایی الکترونیک، دادخواست مهریه را ثبت نمی‌کنند و زن باید اول به اداره اجرای ثبت مراجعه کند.

 

 

 نکات مثبت درخواست مهریه از طریق اجرای ثبت

 

 1. سرعت درروند رسیدگی
 2. کاهش هزینه دادرسی
 3. امکان ممنوع‌الخروج کردن مرد

 

 

 شرایط صدور اجراییه از طریق اجرای ثبت مهریه

-- مطالبه مهریه باید حتما سند رسمی باشد.

-- پرداخت مهریه مشروط به رسیدن زمان معینی نباشد.

-- مهریه معلق به امر خاصی نباشد (مثلاً معلق به بارداری زن)

 

 اقدامات سردفتر بعد از دریافت دادخواست

 

سردفتر متن سند را در برگه‌های ویژه نوشته و مسئله‌ی قابل‌ اجرا را نیز در محل مخصوص آن می‌نویسد، این فرایند 24 ساعت زمان می برد. سپس طی 48 ساعت آن را به امضا و مهر ویژه مسئول اجرای ثبت رسانده و رسید را دریافت می‌کند.

سردفتر موظف است سند اجرائیه را در کمترین زمان به آخرین نشانی مرد برساند و برگه‌های اجرائیه را ضمیمه‌ی قبض پست کند.

نکته: بعد از دریافت ابلاغیه مرد موظف است طی 10 روز مهریه را پرداخت کند یا مالی را معرفی کند که از طریق آن اجرای سند صورت بگیرد.

 

محتوای فرم درخواست صدور اجرائیه

 

 1. مشخصات فردی درخواست‌کننده ی اجرائیه
 2. مشخصات فردی وکیل زوجه
 3. مشخصات فردی و محل اقامت زوج
 4. موضوع تقاضا و شرح مختصر
 5. شماره و تاریخ درخواست صدور اجرائیه
 6. اطلاعات عقدنامه

 

نکته: اگر زن عقدنامه را در دست نداشته باشد با مراجعه به دفترخانه‌ی ثبت عقد می تواند آن را درخواست کند.

 

توقیف اموال مرد

 

1- در مراحل طلاق و مهریه برای تضمین دریافت مهریه می‌توان قبل از دادخواست مهریه، اموالی که بلامعارض است را توقیف کرد تا مرد نتواند آن اموال را به غیر انتقال دهد. برخی اموال مرد قابل توقیف نیست مانند پول پیش خانه، ابزار کسب‌وکار، اثاث اولیه در حد رفع نیاز زندگی. البته برای مثال اگر مرد برای نپرداختن مهریه خانه‌ای باقیمت بالا بخرد، این مال جزء مستثنیات دین نمی‌باشد.

2- در این قسمت از مسیر توقیف فیزیکی اموال صورت نمی‌گیرد و فقط جلوی معامله اموال گرفته می‌شود. توقیف فیزیکی اموال بعد از صدور رأی قطعی صورت می‌گیرد.

3- اگر مرد دو آپارتمان داشته باشد یکی از آن‌ها توقیف می‌شود و دیگری برای گذران زندگی او آزاد می‌ماند و مستثنیات دین محسوب می‌شود.

4- درصورتی‌که مرد شاغل باشد ربع حقوق ماهیانه‌اش توقیف می‌شود و تا زمانی که رأی قطعی صادر شود از طرف کارفرما به صندوق سپرده دادگستری واریز می‌شود و بعد از صدور حکم تحویل زوجه می‌گردد.

5- آخرین نکته برای زمانی است که مرد مشغول به کار نبوده و اموال او هم قابل‌پیگیری نباشد. در این شرایط زن نمی‌تواند اموال او را توقیف کند اما بعد از صدور رأی قطعی می‌تواند درخواست حبس مرد را ارائه دهد. البته مرد نیز باید سریعاً دادخواست ناتوانی در پرداخت یک جای مهریه را بیان کند.

 

مستثنیات دین شامل چه چیزهایی می‌باشد؟

-- به‌شرط سکونت منزل مسکونی که درشان مرد باشد

-- وسایل موردنیاز زندگی که برای برطرف کردن نیازهای شخصی

-- آذوقه موردنیاز به میزان نیاز زوج

-- کتاب و ابزار علمی متناسب با شأن فردی که اهل تحقیق است

-- اسباب کار و وسایل کاسبان و کشاورزان و ابزار کاری که برای امرارمعاش فرد نیاز است

-- تلفن مورداستفاده زوج

-- سپرده موردنیاز مرد که با پرداخت آن زوج دچار فقر و تنگنا می‌شود.

 

 

 اگر مهریه وجه نقد باشد به نرخ روز تبدیل می‌شود؟

 

دادگاه مهریه وجه نقد را بر اساس شاخص بانک مرکزی به نرخ روز تبدیل می‌کند. برای پیگیری نرخ تبدیل روز مهریه با شماره 129 قوه قضائیه تماس بگیرید.

 

اگر خانم فوت کند، وارث امکان طلب مهریه را دارد؟

 

وارث حین الفوت زن، مانند پدر و مادر او می‌توانند درخواست طلب مهریه کنند و یک‌ششم آن را دریافت کنند. مگر آنکه مرد ثابت کند که همسرش در زمان حیات مهریه خود را دریافت کرده یا آن را بخشیده است.

 

پیدا کردن بهترین وکیل برای طلاق

 

با توجه به اینکه زوجین بر سر مسائل طلاق و مهریه دچار مشکلات زیادی می‌شوند، حضور یک وکیل باتجربه در این مسیر الزامی است. اگرچه تلاش می‌شود مطالب موردنیاز را در قالب مقاله به اطلاع برسانیم اما همچنان مطالب ناگفته‌ی بسیاری وجود دارد که امکان بحث در اینجا بر آن‌ها وجود ندارد. اقدام زوجین بدون آگاهی و کمک جویی از وکیل برای طلاق، موجب پایمال شدن بسیاری از حقوق آن‌ها خواهد شد. درنهایت باید خاطرنشان کرد که در زمان پیدا کردن وکیل برای طلاق به تجربیات و پرونده‌های موفق او دقت کنید. وکیل خوب کسی است که تا جای ممکن بدون تنش مراحل را طی کرده و با سازش و مذاکره اقدامات را انجام دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد طلاق میتوانید به مقاله طلاق توافقی مراجعه کنید. 

 

کلام آخر

 

حالا که مختصر اطلاعاتی در خصوص طلاق و مهریه کسب کرده‌اید می‌توانید با دید باز، بهترین وکیل برای طلاق را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از مشاوران موسسه حقوقی تحکیم غیاث راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

phone 09170536465