• خانه
 • موسسه حقوقی
 • درخواست طلاق و مهریه به صورت همزمان

درخواست طلاق و مهریه به صورت همزمان

 • 1847
 • 2022-03-09 08:36:30

درخواست طلاق و مهریه

در حال حاضر دعاوی مربوط به طلاق و مهریه  در دادگاه ها یکی از مرسوم ترین دعاوی است.یکی از سوالات رایج و بسیار مهم این است، با اینکه ارائه درخواست طلاق به طور کلی در اختیار مرد قرار دارد ، ایا شرایطی نیز وجود دارد که زن بتواند درخواست طلاق و مهریه کرده ، یا اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد مهریه به وی تعلق میگیرد؟

 

شرایط درخواست طلاق از طرف زن

همینطور که میدانید حق طلاق در قانون با مرد میباشد. تنها در صورت فراهم بودن شرایطی زن نیز میتواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه نماید. این شرایط عبارتند از:

 1. داشتن وکالت نامه

حق طلاق همواره در اختیار مرد است ، ولی اگر مرد وکالتنامه طلاق را به همسرش بدهد ،زن میتواند درخواست طلاق کند.

 

 1. محقق بودن هر یک از شرایط دوازده گانه عقدنامه

در این مطلب چند تا ازشروط  دوازده گانه طلاق ذکر شده است :

 • شوهر به مدت شش ماه از پرداخت نفقه به هر عنوان  و عدم امکان الزام او به تادیه نفقه و همچنین اجبار زوج هم غیر ممکن باشد.
 • سوء رفتار و بد رفتاری غیر قابل تحمل شوهر با زن و فرزندان به حدی که ادامه زندگی را برای زن غیر قابل تحمل نماید.
 • ابتلا شوهربه بیماری های صعب العلاج  و خطرناک به صورتی که دوام زناشویی برای همسر مخاطره آمیز باشد.
 • جنون مرد در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نیست.
 • رعایت نکردن دستور دادگاه در مورد منع اشتغال مرد به کاری که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت همسر است .
 • مرد محکومیت به حبس بیش تر از پنج سال به بالا داشته باشد.
 • و ...
   

3- زن بتواند عسر و حرج خویش را اثبات کند

اگر زن بتواند یکی از شرایط عسر و حرج را اثبات کند میتواند درخواست طلاق و مهریه کند. شرایط عسر و حرج عبارتند از:

 • ثابت کردن خیانت زوج  
 • تهیه نکردن مسکن مناسب به مدت غیر معمول
 • زن و مرد برای مدت طولانی دور باشند
 • و دیگر مواردی که با ثابت کردن آن ها  تقاضای طلاق از جانب زن مورد توجه قاضی قرار خواهد گرفت.
   

مقاله طلاق و انواع آن

هزینه وکیل برای طلاق

 

چه زمانی مهریه به زن تعلق میگیرد ؟

پس از جاری شدن صیغه عقد، میان زوجین ، زن مالک مهریه می شود و هیچ چیز، جلوی این مالکیت را نمیتواند بگیرد. در اسلام  مهریه به عنوان نشانه صداقت و مهر زوج ، نسبت به زوجه یاد شده است. زوجه در هر صورت می تواند مهریه را ازهمسر خود طلب کند. اگر پرداخت مهریه به صورت عندالمطالبه باشد و مرد توانایی پرداخت کل مهریه به صورت کامل را نداشته باشد وی می تواند مهریه را به صورت تقسیط پرداخت کند. در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد ،باید توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه توسط زوجه اثبات شود.

 

گرفتن مهریه چقدر طول میکشد؟

مدت زمان گرفتن مهریه به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • رای پرداخت مهریه دادگاه به صورت غیابی است یا حضوری ؟
 • اموال شوهر که برای توقیف معرفی شده در چه شهری است.
 • مهریه از چه طریقی  اجرا گذاشته شده  یا دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه ارائه شده است
 • دادخواست مطالبه مهریه به چه شعبه ای ارائه شده است ، شعب  سریع و کار راه انداز ، یا شعب شلوغ و کند است؟
 • آیا شوهر اموالی برای توقیف به غیر از مستثنیات دین دارد ؟

 

اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد مهریه به وی تعلق میگیرد؟

حق مهریه هیچ  ارتباطی به طلاق زوجین ندارد این موضوع به این معنی است که  چه زوجین طلاق گرفته باشند چه در طی زندگی زناشویی باشند زن میتواند مهریه اش را مطالبه کند ، و مرد مکلف به پرداخت مهریه است.

 

شرایط درخواست طلاق و مهریه از طرف زن

اگر حق طلاق به زن واگذار شده باشد، دریافت مهریه با توجه به حدود اختیاراتی که در وکالتنامه تعیین گردیده است بستگی خواهد داشت. در صورتی که زن از شروط دوازده‌گانه قید شده در سند ازدواج برای طلاق استفاده کرده باشد، زوجه درخصوص رضایت بذل مهریه و میزان آن تصمیم خواهد گرفت و راحت‌تر به مهریه خود دست خواهد یافت همچنین می‌تواند مقدار مهریه را تغییر دهد.

 

موارد عدم تعلق مهریه به زن

طبق قانون مدنی تنها دو حالت وجود دارد که باعث می‌شود، مهریه به زوجه تعلق نگیرد. این دو شرط عبارتند از:

 1. عقد زن و مرد فسخ شده باشد و نزدیکی میان آن‌ها صورت نگرفته باشد. فقط  در صورتی که مرد مبتلا به بیماری «عنن» که نوعی ناتوانی جنسی است باشد، نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 2. در شرایطی که عقد زن و مرد به لحاظ قانونی باطل شده باشد.

 

نکته: اگر زن باکره باشد و رابطه جنسی میان زوجه  و همسرش نبوده باشد،  نصف مهریه به ایشان تعلق خواهد گرفت ولی اگر باکره نباشد، تمامی مهریه را می‌تواند از شوهرش مطالبه کند.

 

طلاق خلع

 در صورتی که زوجه بدون دلیل نمی‌خواهند به زندگی زناشویی ادامه بدهند. در این صورت می‌تواند با راضی کردن همسر خویش برای مهریه توافقی جداشود که به این نوع جدایی (طلاق خلع) می گویند.

 

قابلیت به اجرا گذاشتن مهریه

مهریه با ویژگی های زیر قابل به اجرا گذاشتن میباشد.

 1. مهریه مشخص و معین باشد ، در غیر این صورت باطل است.
 2. مهریه باید جنبه ی مالی داشته باشد. در صورتی که ارزش مالی نداشته باشد ، مهریه باطل خواهد بود.
 3. مهریه مشروع باشد.
 4. مهریه حتما باید قابل تملک باشد.

 

اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق

می توان گفت به طور کلی مهریه عندالمطالبه است. بیش تر افراد تصور می کنند قرار نیست تمام مهریه را پرداخت شود، به همین دلیل درهنگام خواستگاری ، میزان مهریه را هر رقمی که بخواهند ، تعیین میکنند. در صورتی که بعد از شروع زندگی امکان دارد زوجین با مشکلاتی روبه رو شوند و در خصوص مهریه اختلافاتی به وجود اید.

 

اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

زوجه می تواند در حین زندگی دادخواست مطالبه مهریه ارائه دهد. این در صورتی است که در جامعه برخی افراد منفعت طلب وجود دارند که تنها برای مهریه ی تعیین شده تن به ازدواج میدهند.

 

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

دو روش برای مطالبه مهریه وجود دارد :

 1. از طریق اجراییه ثبت:

برای مطالبه مهریه ، زن ملزم است در ابتدا به اجرای ثبت مراجعه کند و سپس درخواست مطالبه ی مهریه را بدهد و نمیتواند برای مطالبه ی مهریه ابتدا مستقیما به دادگاه مراجعه کند. زوجه به همراه مدارک لازم باید به دفتر خانه ای که عقد در آن جا به ثبت رسیده است برود و با پرداخت هزینه ی اجراییه، درخواست مطالبه ی مهریه را ثبت کند. و از طرف دفترخانه اظهار نامه ای برای زوج فرستاده میشود که تا ظرف مدت زمانی  10 روز به اداره ی ثبت مراجعه کرده و اموالی را برای پرداخت مهریه معرفی کند.

 1. از طریق دادگاه:

همان طور که در پاراگراف قبلی گفته شد برای درخواست مطالبه ی مهریه نمی توان مستقیم به دادگاه رفت و وقتی که از طریق اجراییه ثبت زوجه نتواند از مرد مهریه را دریافت کند ،دادگاه در مورد مهریه میتواند تعیین تکلیف کند.

 

 نکته :  باید به این موضوع توجه داشت که در صورت بخشش مهریه دیگر به هیچ عنوان قابل مطالبه نمی باشد.

نکته: تمام هزینه های به اجرا گذاشتن مهریه به عهده ی زوجه می باشد و با خواسته ی زوجه این هزینه محاسبه خواهد گردید .

 

بهترین موسسه درخواست طلاق و مهریه 

موسسه داوری وحقوقی تحکیم غیاث بهترین موسسه داوری در شیراز است که برای رسیدگی به کلیه امور مربوط به حقوق خانواده آموزش دیده اند ، که در حل و فصل عمده ترین مشکلات موثر در پرونده طلاق ومهریه به شما کمک می کند.استخدام یک وکیل حرفه ای و با تجربه می تواند کمک زیادی در حل و فصل یا مذاکره خارج از دادگاه کمک کند. طرفهایی که مایل به حل مسائل خود هستند می توانند از خدمات این متخصصان سود زیادی کسب کنند.

 

وظایف وکیل طلاق 

 • اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظایف وکیل طلاق، ارائه مشاوره حقوقی به زوجین است. این مشاوره در تصمیم گیری زوجین نقش بسیار مهمی میتواند داشته باشد.
 • یکی دیگر از وظایف یک وکیل طلاق شرکت در جلسات دادگاه است. در مواردی که طرفین تمایلی برای شرکت درجلسه دادگاه ندارند به این سبب با ارائه یک وکالتنامه به وکیل می‌توانند از حضوروکیل در جلسه دادگاه استفاده کنند.
 • از دیگر وظایف یک وکیل اخذ وکالت برای خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول است.

 

چرا موسسه حقوقی و داوری غیاث 

مجموعه داوری تحکیم غیاث با ارائه خدمات آنلاین و حضوری بهترین موسسه داوری در شیراز است.این مجموعه دارای بهترین وکلای حقوقی است به همین دلیل نیازی نیست نگران تخصص یا تجربه آن‌ها باشید. شما میتوانید با این مجموعه تماس بگیرید و وکیل مورد نظرخود را انتخاب کنید.

 

تعهدات وکیل و موکل در قبال هم

وظایف وکلا در قبال موکلشان و تعهدات وکیل و موکل در قبال هم از اصطلاحات بکار رفته در علم حقوق بوده و نظارت کننده بر رابطه‌ای حقوقی است و طبق ان شخص ملزم به انجام دادن یا ندادن کاری یا انتقال و تسلیم مال می‌شود.

 

کلام اخر

با توجه به اینکه در این مقاله درباره شرایط درخواست طلاق از طرف زوجه ، شرایط تعلق مهریه، مدت زمانی  که گرفتن مهریه طول میکشد و نحوه به اجرا گذاشتن مهریه صحبت شد، پیشنهاد ما این است که با استخدام وکلای حرفه ای و با تجربه با صرف زمان کمتر و مشکلات کمتر به درخواست طلاق و مهریه  بپردازید. موسسه حقوقی و داوری غیاث با ارائه خدمات و مشاوره حضوری و انلاین و داشتن وکلای مجرب و با سابقه کاری درخشان در زمینه طلاق و مهریه در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود. 

phone 09170536465