• خانه
  • مقالات
  • تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

  • 2444
  • 2022-01-24 22:44:46

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

هنگام معامله املاک اولین موضوعی که مطرح میشود نوشتن قراردادی بین طرفین میباشد که به آن مبایعه نامه یا قولنامه میگویند. اینکه تفاوت مبایعه نامه و قولنامه چیست مسئله ای است که در این قسمت از مقالات موسسه حقوقی و داوری تحکیم غیاث با داشتن بهترین وکیل های شیراز درمورد آن صحبت کرده ایم.


دی

مبایعه نامه چیست؟

در لغت، بیع به معنای فروش مال به فرد دیگر است. برای معامله هر مال نیاز به یک سند یا  قرارداد دارید که مالکیت شمارا ثابت کند. این سند یا قرارداد به نام مبایعه نامه شناخته میشود به عبارت دیگر مبایعه نامه قراردادی است که فروشنده و خریدار هنگام معامله مال رد و بدل میکنند و در آن توافقات و تعهدات طرفین مطرح میشود. مبایعه نامه در اکثر مواقع برای معامله ملک استفاده میشود اما گاهی ممکن مورد معامله ملک نباشد به همین دلیل در این تعریف از لفظ مال استفاده شده.

 

قولنامه چیست؟

هنگام معامله مال ممکن است مقدمات خرید یا فروش فراهم نباشد. مانند اینکه تمام پول خریدار به صورت کامل فراهم نباشد یا باید کارهای اداری ملک انجام شود.  در این مواقع دو طرف توافق میکنند که در زمان و مکان مشخص شده و با شرایط تعیین شده، حاضر شوند و معامله را انجام دهند. این توافقات را در یک قرارداد به نام قولنامه درج میکنند.

 

 

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه چیست؟

زمانی که در معامله، مبایعه نامه تنظیم میشود خریدار باید در همان زمان وجهی را به فروشنده پرداخت کند و در مقابل، فروشنده، مبایعه نامه را در اختیار خریدار قرار میدهد. اما در قولنامه وجهی به فروشنده پرداخت نمیشود و تنها از فروشنده تعهد گرفته میشود تا زمان فراهم شدن شرایط، مال را نگهدارد و به فرد دیگردی نفروشد.

در قولنامه مالکیت وجود ندارد تنها قول و قرارهای بین طرفین به صورت وعده مطرح میشود اما در مبایعه نامه خریدار، مالک محسوب میشود و تعهد واقعی و قرارداد اصلی محسوب میشود.

 
بیشتربخوانید: مقاله انواع جعل سند و مجازات آن

 

 

 

نکته: اگر فروشنده مال، برای انتقال سند به خریدار در دفتر ثبت اسناد حاضر نشود، خریدار میتواند از طریق دادخواستی که به دادگاه میدهد وی را مجبور به حضور در دفتر کند. درصورت نیاز میتوان فروشنده را ملزم به پرداخت وجه کرد.

 

 

تفاوت مبایعه نامه با سند رسمی چیست؟

سند رسمی توسط افراد رسمی و طبق قانون و در دفاتر اسناد رسمی  تنظیم میشود اما مبایعه نامه رسمی نیست و تا قبل از صادر شدن سند رسمی برای حفظ حقوق طرفین معامله، استفاده میشود. برای مثال فرض کنید یک ملک نیمه تمام را پیش فروش کردید برای اینکه شما تا زمان تحویل نهایی، مالک باقی بمانید و فروشنده نتواند ملک را به فرد دیگری بفروشد، باید قراردادی تحت عنوان مبایعه نامه تنظیم کنید.

 

 

تعهدات زمان تنظیم مبایعه نامه

در مبایعه نامه موارد توافق طرفین نوشته میشود. فروشنده میتواند مبلغی را تا زمانی که سند رسمی آماده شود از خریدار دریافت کند. همچنین خریدار این حق را دارد از فروشنده تعهدی دریافت کند که اگر فروشنده در زمان گفته شده برای صدور سند رسمی حاضر نشود، مبلغی را به خریدار پرداخت کند. اگر تا قبل از صدور سند مشخص شود ملک به فرد دیگری تعلق دارد قرارداد فسخ میشود و فروشنده تحت پیگرد قانونی قرار میگیرد.

 

 

نکات تنظیم قولنامه و مبایعه نامه

برای تنظیم قرارداد در معامله مال و ملک باید نکاتی را رعایت کرد تا معامله موفقیت آمیز انجام شود.

  • متن مبایعه نامه یا قولنامه باید قانونی و طبق قوانین کشور باشد.
  • حتما به ملک مورد معامله مراجعه و از وجود آن اطمینان پیدا کنید. همچنین اسناد و مدارک را کاملا بررسی کنید.
  • نحوه پرداخت هزینه ملک که ممکن است اقساطی یا نقد باشد بعلاوه تاریخ پرداخت را مشخص کنید.
  • اگر فروشنده در تاریخ ذکر شده ملک را تحویل ندهد یا اگر خریدار در تاریخ های گفته شده هزینه را پرداخت نکند ملزم به پرداخت جریمه میشوند.
  • معامله چه از طریق مبایعه نامه باشد چه از طریق قولنامه باید نفر سوم به عنوان شاهد وجود داشته باشد.

 

کلام آخر

معاملات ملک یا دیگر اموال هر کدام قوانین و قراردادهای مخصوص به خود را دارند. مبایعه نامه و قولنامه از جمله قرارداد های رایجی است که هنگام معامله نوشته میشود اما تفاوت مبایعه نامه و قولنامه مساله ای است که در این مقاله به آن پرداختیم. برای تهیه دادخواست و مطرح کردن سوالات حقوقی خود میتوانید با موسسه حقوقی و داوری تحکیم غیاث که دارای بهترین وکیل های شیراز است تماس بگیرید.

phone 09170536465