• خانه
  • موسسه حقوقی
  • مجازات جعل سند

مجازات جعل سند

  • 573
  • 2022-01-12 02:46:52

جعل اسناد

یکی از رایج ترین روش ها برای عملی شدن کلاهبرداری، جعل سند و استفاده از سند مجعول است. ما در این مقاله از موسسه حقوقی و داوری تحکیم غیاث سعی کردیم که آگاهی شما را درمورد انواع جعل و مجازات جعل و راه های شناسایی سند جعلی افزایش دهیم.

 

م‍‍‍‍قالات بیشتر:

اسناد تجاری

دعاوی تعزیراتی 

دعاوی ملکی

 

 

 

جعل چیست؟

جعل یعنی شخصی، نوشته و یا اسناد شخص دیگر را به عنوان اصل ان جا بزند و یا تغییر دهد. مجرم از طریق جعل سند و استفاده از آن، دیگران را فریب می دهد و از این طریق دست به کلاهبرداری می زند.

 

 

انواع جعل

جعل انواع مختلفی دارد که که عبارتند از جعل مهر و امضا، جعل علامت، تصویربرداری از مدارک دولتی و هویتی و جعل قولنامه .

 

1)جعل مهر و امضا و مجازات آن

در قانون ، جعل امضا و مهر افراد به ‌عنوان جرم مستقلی درنظر گرفته نشده است بلکه اگر جعل امضا در سند و نوشته‌ای باشد، همان جرم جعل اسناد و نوشته‌ها محسوب می‌شود. اما در صورت ساختن مهر‌ متعلق به شرکت‌ها و مؤسسات و ادارات دولتی  و... به‌ تنهایی نیز جرم است، حتی اگر مهر مجعول در سند یا نوشته‌ای مورد استفاده قرار نگیرد. مطابق ماده ۵۳۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هرکس بدون مجوز از مهر ادارات، شرکت‌های گفته شده استفاده کند به دو ماه تا دو سال حبس محکوم میشود.

 

2)جعل علامت
جعل علائمی مانند علامت شرکت‌ها، ادارات،  مؤسسات دولتی و غیردولتی و علایم استاندارد و بهداشت و… در کشور ما باعث مجازات و حبس های طولانی میشود.

 

3)تصویربرداری از مدارک دولتی و هویتی
در ماده ۵۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی گفته شده است که اگر کپی مدارک مذکور با اصل آن شبیه نبوده و سبب اشتباه شود (مانند عکس رنگی کارت‌های ملی یا گواهی‌نامه که در گذشته رایج بوده است) باید علامت یا مهری داشته باشد که نشان‌دهنده کپی بودن آن‌ها باشد، در غیر این صورت فرد تهیه‌کننده این مدارک و استفاده‌کنندگان از آن به ۶ ماه تا ۲ سال حبس یا جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

 

4)جعل در قولنامه

هر یک از مستخدمین و اجزای ثبت اسناد و املاک یا صاحبان دفا‌تر رسمی عمدا یکی از جرم‌های زیر را مرتکب شود به مجازات جعل سند محکوم می­شود.

  • اسناد جعل شده را ثبت کند.
  • سندی را بدون حضور اشخاصی که طبق قانون باید حضور داشته باشند ثبت نماید.
  • سندی را به اسم کسانی که آن معامله را نکرده‌اند ثبت کند.
  • اسناد انتقالی را با آگاهی به عدم مالکیت انتقال دهنده ثبت کند.
  • سندی را که سندیت نداشته و یا از سندیت افتاده، ثبت کند.

 


مجازات استفاده از سند مجعول

اگر فردی از سند جعلی و ساختگی که رسمی باشد استفاده کند، مرتکب به ۶ ماه تا سه سال حبس یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود. اگر سند غیررسمی باشد، مجازات آن ۶ ماه تا دو سال حبس یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی می باشد.

 

 

روش‌های شناسایی و تشخیص اسناد جعل شده

آموزش روش‌های تشخيص اسناد مجعول برای پيشگيری از جعل سند بسیار موثر خواهد بود. انواع روش‌های شناسایی اسناد مجعول عبارت است از :

 

بررسی فيزیکی

برای شناسایی اسناد مجعول در این روش از دستگاه هایی مانند مولد نور ماورا بنفش و نور مادون قرمز ميکروسکوپ و ذره‌بين  استفاده می‌شود. به طور مثال نور ماورا بنفش برای تشخيص الياف فلورسانس در اسکناس، لکه‌های باقيمانـده از پاک‌شدگی شيميایی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بررسی شيميایی

در این روش با استفاده از داروها یا مواد شيميایی مختلف میتوان اختلاف در رنگ جوهرها را تشخیص داد. با این کار نوشته های پنهانی یا پاک شده نیز مشخص میشود.

 

بررسی مقایسه‌ای

این روش شامل بررسی خطوط، امضاهای استکتابی(نوشتنی)، امضاهای متعارف و شناسایی نویسنده میباشد. در این صورت تعلق یا عدم تعلق خط به یک شخص مشخص می‌شود. این شیوه بررسی خصوصيات فردی و شیوه های  نوشتاری نویسنده را بررسی می‌کند.

 

 

کلام آخر

در این مقاله سعی شد که شمارا با مفهوم جعل و انواع جعل آشنا کنیم. همچنین درمورد با روش های تشخیص اسناد و اشیا جعلی و مجازات جعل سند نیز بحث کردیم. اگر شما هم درگیر این نوع مسائل شده اید و به دنبال یک وکیل خوب هستید تا کارهای حقوقی شما را پیگیری کند، موسسه حقوقی و داوری تحکیم غیاث با داشتن وکلای برتر و با تجربه، بهترین گزینه برای انتخاب شماست.

phone 09170536465